A
Kolozs megyei RMDSZ mai sajtótájékoztatóján Csoma Botond elmondta
megközelítőleg 100 gyerekkel van kevesebb a 4-ik és a 8-ik osztályokban a
megyében. „A mostani állást tekintve
vidéken a kisebb létszámú iskolákban is indulnak ötödik osztályok és a zene
iskolában is indul kevesebb létszámmal osztály, hisz ezekre nincs más
alternatíva. Jó hír viszont az, hogy a tavaly nem indult Désen kilencedik
osztály, mert nem volt meg a megfelelő gyerek létszám, de szerencsére idén
szeptembertől 21 diákkal beindul az osztály.” – hangsúlyozta Csoma Botond,
a Kolozs megyei RMDSZ elnöke.
Az osztályok számának csökkenése a kolozsvári iskolákat érinti leginkább. „A közelmúltban találkoztunk a kolozsvári iskolák igazgatóival, képviselőivel annak érdekében, hogy egy kritériumrendszert alakítsunk, ami alapján csökkenthetjük az osztályok számát.”– tette hozzá az elnök.
„Nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy továbbra is tűzoltó módszerekkel, minden évben pontszerűen, rövid idő alatt kell dönteni osztályok, gyerekek helyzetéről. Fenntartható startégiára van szükségünk, éppen ezért egy olyan testületet hozunk létre az iskola igazgatókkal, az Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével és az egyházak képviselőivel közösen, amely egy előráltható, tervezhető megoldást kínál.” – emelte ki Csoma Botond.
A sajtótájékoztatón résztvevő főtanfelügyelő-helyettes kifejtette: három beiskolázási terv kidolgozásán vett részt és sajnos évről-évre csökken a diákok száma,. „Az első évben megközelítőileg 600 diák volt a 9-ik osztályokban megye szinten, idén sajnos ez a szám 500-ra csökkent. Ennek következménye képpen nem tarthatjuk meg azt a 23 osztályt amit, 2016-ban sikerült beindítani. A elmúlt pénteki tárgyaláson, amin részt vettünk az iskolavezetőkkel, sajnos nem jutottunk előre. Mindenkinek a saját iskolája a legfontosabb és ez természetes. A főtanfelügyelő elmondta, hogy jövőhéten lesz vezetőtanács ülés és a tanács hozza meg azt a döntést, hogy melyik iskolákban lesz kevesebb osztály. Szomorú ez a helyzet, de most úgy körvanalozik, hogy két 9-ik osztállyal lesz kevesebb. A negyedik osztályokban is 100 diákkal van kevesebb az előző évekhez képest. Pozitívum az, hogy a jelenlegi állás szerint ahol 9-ik osztályt szüntetnek meg, ott nem szűnik meg egy 5-ik osztály sem és ez fordítva is érvényes.”– számolt be Török Zoltán főtanfelügyelő-helyettes.
Tárkányi Erika, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Kolozs megyei elnöke elmondta: „Sajnos általában tűzoltó módban dolgoztunk, mert mindig reménykedtünk. Minden egyes magyar intézmény egyedi eset; az iskolákat nem lehet egy egységes kritériumnak alávetni. Nagy szükségünk van arra, hogy a politikum támogatását megkapjunk. Egy olyan törvény módosítást javaslunk, amely a pozitív diszkrimináció elvén a kisebbségi osztályok létszámát alacsonyabb küszöbértékben határozná meg.”
Folyamatossá kell tenni az ilyen fajta tanácskozásokat, szolidaritásra van szükség, hisz nem tudunk döntéseket hozni, ha az érintettek nem tudnak tovább látni a saját elképzeléseiken. A vidéki iskolákat meg kell tartanunk egész addig amíg legalább a minimum létszámot eltudjuk érni. Meg kell néznünk azt, hogy minden gyerek a lakhelyéhez legközelebb tanulhasson az anyanyelvén.– fejtette ki Horváth Anna, az RMDSZ kolozsvári szervezetének elnöke.


