Az egyeztetések már 2017. januárjában elkezdődtek, mint arról Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke korábban beszámolt, a beiskolázási terv kidolgozása alatt és most jött el az a pillanat amikor szakértőkkel közösen egy testületet hoznak létre. A fórumon iskolák igazgatói, aligazgatói, szorványkollégiumok működtetői, szociológusok, a tanfelügyelőség munkatársai, illetve az egyházak képviselői fogalmaznak meg és alakítanak ki egy olyan fenntartható stratégiát, amely az elkövetkezendő öt évre átláthatóvá teszi az iskolák, osztályok helyzetét és elősegíti, hogy minden magyar gyerek a lakhelyéhez lehető legközelebb tanulhasson saját anyanyelvén.

„Nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy továbbra is tűzoltó módszerekkel, minden évben pontszerűen, rövid idő alatt kell dönteni osztályok, gyerekek helyzetéről. Fenntartható stratégiára van szükségünk, éppen ezért egy olyan testületet hozunk létre az iskola igazgatókkal, az Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével és az egyházak képviselőivel közösen, amely egy előrelátható, tervezhető megoldást kínál.” – nyilatkozta Csoma Botond egy korábbi sajtótájékoztatón az ügy kapcsán.

Az eseményre 2017.02.10-én kerül sor a K+ Közösségi térben, az Unió/ Memorandumului utca 3 szám alatt. A fórumon részt vesz Csoma Botond parlamenti képviselő, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke. A testület ülésére meghívást kaptak a magyar iskolák igazgatói, aligazgatói, az egyházak képviselői, illetve a jelen lesz Horváth Anna, az RMDSZ kolozsvári szervezetének elnöke; Ömböli Irma tanfelügyelő; Török Zoltán főtanfelügyelő helyettes; Török Ferenc, a tanfelügyelőség munkatársa; Balázs-Bécsi Attila, a Téka Alapítvány elnöke; Balla Ferenc Kolozs megyei tanácsos, a Kallós Zoltán Alapítvány igazgatója; Tárkányi Erika, a Kolozs megyei RMPSZ elnöke; Magyari Tivadar, Kiss Tamás, Toró Tibor szociológusok, illetve Bethlendi András jogász.

Az esemény nem sajtónyilvános, a fórumon megfogalmazott eredményekról utólagos tájékoztatást kapnak a sajtó képviselői.