Ma ismét ülésezett a Kolozs Megyei Képviselők Tanácsa, ahol a fő téma az oktatási helyzet kitárgyalása mellett, a jövőévi választások voltak. A Kolozsváron tartott gyűlésen Kelemen Hunor, szövetségi elnök és Vincze Loránt, európai parlamenti képviselő is jelen volt.

Célunk a közösség képviselete, az életminőség növelése

„2024 legfőbb tétje számunkra a több mint egy millió romániai magyar ember jövője. A Szövetség csak egy eszköz, a cél pedig a romániai magyarság képviselete, az életminőség növelése, az identitás erősítése és egy kiszámítható, tervezhető jövő megalkotása” – köszöntötte a képviselőket Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

A jövőévi megpróbáltatásokra reflektálva Csoma Botond képviselő, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke a csapatmunkára és a megfelelő képviselet kialakítására hívta fel az egybegyűltek figyelmét. „Az emberekkel a közvetlen kapcsolatot továbbra sem spórolhatjuk meg. Az a dolgunk, hogy a következő hónapokban felmérjük szervezeteinket, és pótoljuk a hiányosságainkat. Kolozs megyében számos sikertörténetet tudhatunk magunknak a közelmúltból, ezekből az eredményekre kell építenünk, megerősíteni a csapatunkat, és ezzel együtt a lehető legjobb eredményekre törekednünk a jövő évi választásokon” – hangsúlyozta a megyei szervezet elnöke.

Vincze Loránt kiemelte az RMDSZ az észszerűség hangja az Európai Parlamentben, és a következőkben is ezt kell képviselni. „Az RMDSZ Európában megtette, amit lehetett, ott, ahol jelen vagyunk: az Európai Parlamentben. Azt vállaltuk, hogy a Parlamentben megfordítjuk a dolgokat, ami a kisebbségvédelmet illeti, és ezt sikerült elérni, háromnegyedes többséget állítottunk a Minority SafePack kezdeményezés mögé. A mezőgazdaságban sikerült az erdélyi gazdák érdekeit szem előtt tartva javítani a kezdeti rossz javaslatokat. A zöldítési és klímavédelmi intézkedések közepette pedig mindig észszerű megoldásokat támogattunk, mert szükség van ezekre az intézkedésekre, de úgy, hogy a kis- és közepes vállalkozásokra ne rójunk olyan terhet, amelyet már nem tudnának megfizetni” – mondta el az európai parlamenti képviselő.

Közel 10 ezer magyar gyerek tanul anyanyelven Kolozs megyében

Kerekes Adelhaida a Kolozs megyei magyar oktatást érintő adatokról és fejleményekről tájékoztatta a résztvevőket. Bölcsődétől 12. osztályig minden oktatási szintén történtek előrelepések az RMDSZ kormányzati munkájának, a magyar kormány támogatásának, valamint az egyházak, a szülői és pedagógus szervezetek közös munkájának köszönhetően. Új iskolabuszok érkeznek az iskolákhoz, ezeket a Kolozs Megyei Tanács két pályázat keretén belül biztosítja a vidéki oktatási intézményeknek. Négy új oktatási épületet vehettek birtokba a gyerekek ettől az évtől: új épületbe költöztek Désen és Szászfenesen az elemi osztályok, Bánffyhunyadon óvodások, Szamosújváron pedig a bentlakó diákok foglalták el a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum új kollégiumi épületét. Hat magyar iskolának sikerült állandó magyar nyelvű iskola pszichológust biztosítani az idei évtől. Szamosújváron, Széken, Mérában, Körösfőn, Kalotaszentkirályon és Tordaszentlászlón is magyar nyelvű szakember segítségét vehetik igénybe a diákok. A Rákóczi Szövetség és Iskola Alapítvány délutáni oktatási és iskolabusz programjával közösen, olyan oktatási rendszer kialakítását kell támogatni, amely eléri, hogy a vegyes házasságok gyerekei is a magyar oktatást válasszák” – nyilatkozata a főtanfelügyelő helyettes.

Az anyanyelven történő oktatás erősítése érdekében, az idei évben a Rákóczi Szövetségnek és az Iskola Alapítványnak köszönhetően a dési, körösfői és tordai iskolák új iskolabusszal bővült a dési, körösfői és tordai iskola. Továbbá az Iskola Alapítvány támogatásával nyolc településen 25 pedagógussal és 382 gyerekkel indult el hétfőn a délutáni oktatási program Kolozs megyében, melynek keretében a délutáni oktatás mellett meleg ebédet is biztosítunk.

„A népszámlálási adatok mellett beszéljünk a mindennapi eredményekről is. Szeptemberben új épületbe költöztek a magyar diákok Désen, Szamosújváron, Szászfenesen és Bánffyhunyadon is elindult a református magánóvoda. Jó az, hogy román és magyar kormányzati forrásokkal sikerül bővíteni az iskolabusz hálózatot. Jó látni azt is, hogy az elmúlt évek során viszonylag stabil az anyanyelvű oktatást választó gyermekek száma, sőt az idén növekedett is ez a szám. A beiskolázási számok a mi, évente megtartott népszámlálásunk” – összegezte Talpas Botond, a Megyei Képviselők Tanácsának elnöke.

A különfélék napirendi pontnál szóba került a kolozsvári magyar bölcsődei helyek kérdése, ahol felhívták a figyelmet arra, hogy új módszertan szerint nyilatkozni kell a magyar nemzetiségről a magyar csoportba történő iratkozás során. Ugyancsak felmerült a Farkas utca felújítása kapcsán az etnikai jellegű vitába torkollott szerződésbontás a Macalik Arnold által vezetett vállalkozással. A testület szolidaritást vállal a szakmaiságot mellőző támadások kereszttüzébe került tervezői csapattal.