Ismét felvonultak a kolozsvári magyarok az 1848-49-es szabadságharc kitörése alkalmából szervezett ünnepi eseményen. Kicsitől-nagyig, fiataltól-idősig minden korosztály képviseltette magát az eseményen. Az előző évekhez hasonlóan, ünnepi felvonulás indította a rendezvényt a Protestáns Teológiai Intézettől a római katolikus Szent Mihály templomig. A zászlós felvonulás katonadalok éneklésével egészült ki. A felvonulást koszorúzás követte a Bem József emléktáblánál, majd a Szent Mihály templomban ökumenikus istentisztelet következett. A templomozás után az egykori Biasini-szálló előtt ünnepi műsorra került sor.
Az ünneplő közönséget elsőként, Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke köszöntötte. Az ügyvezető beszédében kifejtette a mi, mostani szabadságharcunknak őszinte tükörbe nézéssel kell kezdődnie, és egyenes beszéddel. „Mernünk kell világosan és bátran arról beszélni, ami körülöttünk zajlik. Arról, hogy nem működik a jogállam, hogy túl sok a rossz a törvény, és azt a kevés jót sem tartják be. Arról, hogy az állam lehallgat, ahelyett, hogy meghallgatna. Arról, hogy emberek félnek dönteni, és rettegnek erről beszélni. Arról, hogy ma a zsarnok újra itt jár közöttünk – mosolygós, nem büdös a lehelete, tanult és több nyelven beszél – de attól még zsarnok. A mai szabadságharcunkban nem világosak a frontvonalak, nem mindig ismerjük fel az ellenséget, és az eszközeink sem mindig adottak a harchoz – de tévedés ne essék: ez szabadságharc. És a miénk” – mondta Porcsalmi Bálint.
„A múlt értékei egyszersmind a jelen értékei, a jövő kihívásai is. Szabadságra, jogokra, szellemi értékekre, kinyilatkoztatásokra, tettekre ma is szükségünk van. A szabadságot, a szellemet, az egyéniséget, a közösséget ma is védenünk kell. A bátrak teremtették meg az eszméjét és vágyát annak a szabadságnak, amelyet túlerővel ideig-óráig elfojtani lehetett ugyan, de kioltani soha.” – hangzott el Csoma Botond parlamenti képviselő, a Kolozs megyei RMDSZ elnökének ünnepi beszédében.
Enyedi Tamás, a KIFOR elnöke, Kolozs megyei tanácsos tolmácsolta az ifjúság üzenetét: „Hiszünk egy olyan országban, ahol a megalkotott törvények mindenkire ugyanúgy érvényesek! Hiszünk abban, hogy nem lehet kérdés anyanyelvünk használatához való jogunk! Hiszünk abban, hogy vezetőink, politikusaink, tanáraink nem csak a jövő nemzedékét látják bennünk, hanem a jelennek is ugyanúgy fontos részei vagyunk.Hiszünk abban, hogy nem egymás ellen, hanem egymás mellett kell harcolnunk, és nem valami ellen, hanem egyre többet és egy gyakrabban valami mellett. Mi ilyen valóságot remélünk.”
Az eseményen beszédet mondott Kolozs megye prefektusa Gheorghe Ioan Vușcan, aki Sorin Mihai Grindeanu, Románia miniszterelnökének üzenetét olvasta fel az ünneplő közönségnek, illetve Mile Lajos Magyarország Kolozsvári főkonzulja tolmácsolta Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének köszöntő levelét.
A beszédek mellet a jelenlevők meghallgathatták Petőfi Sándor: Respublika versének román fordítását Elena Ivanca kolozsvári színművész előadásában, illetve Marosán Csaba Petőfi Sándor: Megint beszélünk s csak beszélünk című versét szavalta el.
Az ünnepi műsor koszorúzással zárult. Az idei évben a lehetőség volt koszorúmegváltásra azon szervezetek és magánszemélyek számára, akik előző években éltek a koszorúzási lehetőséggel, az adományokkal a kommandói iskola újraépítését segítik.


