- Két képviselő helyett egyet küld Kolozs megye Bukarestbe. Mi az oka, hogy nem lett befutó a második hely?

- Sajnos nem sikerült a három, az lett volna a legmagasabb szintje annak, amit el tudunk érni. Ahhoz képest nagyon jól ment a mozgósítás. Két olyan személy foglalta el a lista első helyeit, akik még nem voltak képviselők. Beálltunk néhányan listanyomóknak a harmadik-negyedik helyekre.

- Abszolút számokban hány szavazatot kapott Kolozs megyében az RMDSZ?

- Több, mint harmincötezren szavaztak az önkormányzati választásokon júniusban és mintegy harmincnégyezren a parlamentin. Amióta az RMDSZ-ben válalltam feladatot, nem emlékszem, hogy ennyire hasonló lett volna az önkormányzati és a parlamenti választások eredménye. Az önkormányzatin általában jóval több szavazatot kapunk, mert olyankor az egész önkormányzati csapat, a tanácsos és polgármester-jelöltek kampányolnak saját érdekükben. Hála Istennek és az önkormányzati munkának, a decemberi választást megelőző kampányban ugyanúgy megmozdultak. A választások másnapjára az egyik telefonom akkuja felfőtt, el kellett dobjam, de a sok egyeztetésnek hála megértették, mennyire fontos a közösségnek és amennyi szavazatot tudtak, behoztak a helyi szervezeteinkben dolgozó kollégák. A magas részvételi arányhoz hozzásegített a papok hozzáállása is. Minden szószékről az szólt, hogy márpedig fiam, menj el szavazni, mert az tisztességes dolog. Bárhol jártam, meglátszott a munkánk eredménye a járdáktól, kultúrházak állapotán át az iskolákig, templomokig. Az RMDSZ által vezetett községek szépek, jól állnak. Gratulációt érdemel a város is, mert az is megmozdult. Itt a potenciál még nagyon nagy, de nehezebb is megszólítani az embereket, mint falun.

- Mire számít a hátralevő három és fél évben? A liberálisokkal többséget alkotnak a megyénél, így a szociáldemokrata kormánytól valószínűleg nem sok támogatást várhatnak.

- Így igaz, nem fog a megye nagyot kanyarítani, de szerencsére jól felkészült emberek jutottak be. Csoma Botond képviselő és László Attila szenátor meg fogja tenni amit lehet. Nekünk a politikánk megvan és ki fogunk tartani mellette.

- Felértékelődne az RMDSZ szerepe megyei szinten is, ha belépne a kormányba?

- Most jöttem ki a megyei tanács elnökétől, épp arról beszélgettünk, hogy ha benne lennénk a kormányban, akkor nekünk legalább lenne lehetőségünk az egyeztetésre. A PNL várhatóan nem fog szóhoz jutni. Így is ellenzéki helyzetben lennénk. Előre látom, hogy nagyon nehéz helyzet lesz. Az elnökünk az a típus, aki megköveteli magának a tiszteletet, szenátor is volt és így nem fog menni Bukarestben. Országos szintről nem lesz segítség, ezért keményebb csatákra számítok a településeket érintő kérdésekben. Azért fontos, hogy benne legyünk mindenhol a testületekben, hogy meg tudjuk védeni az érdekeinket nehéz időszakokban is. Nemrég például tárgyaltunk egy kiegészítő pénzosztásról, amit a községeknek irányoztak elő. Nem szégyelltem leállítani a gyűlést huszonöt percre, hogy ismételjük át, mi az, ami a mi falvainknak jár.

- Mennyire függ a helyben mozgósított kreatív erőforrásoktól egy-egy kistérség jövője és mennyire a megyétől?

- Ha helyben nincs elképzelés és motiváció, majdhogynem hiába erőltetjük mi innen, a megyétől. Kalotaszentkirályt tudom felhozni példának. Kalotaszentkirály-Zentelke fölött szerencsés volt a csillagállás, ők is, mi is elvégeztük a feladatunkat, ami meglátszik a kulturális életben, a falu kinézetében, az infrastruktúra állapotában. Víz, kanalizálás mindenkinek megvan, aszfaltosak a bekötő és mellékutak is. Ez a polgármesternek és a csapatának köszönhető elsősorban, de az is igaz, hogy az elmúlt tíz évben végig mellettük voltunk.

- A vidéki közösségek dinamikáját meghatározzák a városról kitelepülő fiatalok. Mit lehet tenni azért, hogy a frissen érkezettek bekapcsolódjanak a közösségi életbe és gyökeret eresszenek?

- Az iskola kulcskérdés, hiszen minden szülő a lehető legjobb oktatást szeretné a gyermekének. Nagyon fontos, hogy a magyar tannyelvű iskolák jól nézzenek ki és jól felszereltek legyenek, hogy minél több szülő oda írassa a gyermekét. Minden évben küzdeni kell a helyekért, mert a gyermeklétszám folyamatosan csökken. Az iskoláink dicséretére legyen mondva, egyre több vegyes családból íratják az intézményeinkbe a gyermekeket.

- Az önkormányzati választásokat megelőző kampányoknak az infrastruktúra-fejlesztés az egyik állandó visszatérő ígérete. Valóban ez érdekli az embereket?

- Az ilyen jellegű beruházások nem csak a lakosok igényeit elégítik ki, hanem idevonzzák a befektetőket is. Vajon miért ment a Kaufland Logistics Várfalva határába? Ott hosszú ideig nem igazán történt semmi. Amióta ott vagyunk és itt vagyunk, együttműködik a megye a helyi tanáccsal, a várfalvai utak a főutak alternatíváivá váltak. Mezőségen be kell fejeznünk a Szék-Visa utat, három és fél kilométer maradt el. Az alapja nagyon rossz, egy régi földútra vittek valamikor követ, arra húzták rá az aszfaltot, tartott, ameddig tartott, de azt újra kell csinálni. Az előző mandátumban elértük, hogy Buza aszfalton jár, Bálványosváralján az odavezető utat is feljavítottuk, bent pedig vadi új, Magyarszovát város lett. Állandó tevékenységeink közé tartozik a Tetarom parkok benépesítésére irányuló erőfeszítések és egy új zöldségbegyűjtő, terménytároló bázis és vágóhíd létrehozása. Meg kell tartsuk a cipőgyár, a Clujeana pozícióit, az is a miénk. Az apahidai lerakat, az Agrotransilvania profitot termel. Továbbra is kiemelt projekt számunkra a reptér, amit akkor is támogattam, amikor a legnagyobb viták voltak róla a megyénél.


Forrás: Igen, tessék!