Hegedüs Csilla: december 11-én a biztonság és a félelem között választunk
Borbély László A politika színpadán című könyvét mutatták be tegnap, november 17-én Kolozsváron, a Minerva házban. Az est házigazdája, Hegedüs Csilla képviselőjelölt először a könyvet ismertette, majd Tibori Szabó Zoltán beszélgetett az íróval. A kötetlen, személyes hangulatú beszélgetésen felmerültek mindazok a problémák, amelyekkel az erdélyi magyaroknak a rendszerváltás óta folyamatosan szembe kell nézni. Hegedüs Csilla az anyanyelvi oktatás ügyét emelte ki: „Borbély László politikai tapasztalatának és diplomáciai érzékének köszönhetően 26 éven át oszlopos tagja volt annak a csapatnak, amelynek elsődleges érdeme, hogy ma megbízható partnerként tekintenek az RMDSZ-re Romániában. Az elmúlt hetek történései azt igazolják, hogy bármennyire is sikerült az RMDSZ-nek felépíteni egy bizalmi viszonyt a többség képviselőivel, mind a mai napig szükség van felkészült és előrelátó politikusokra, akik a párbeszéd útján képesek érvényt szerezni a kisebbségi érdekeknek. Gondolok itt a marosvásárhelyi Katolikus Gimnázium esetére, illetve a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum képzőművészeti osztály helyzetére”– hangsúlyozta a képviselőjelölt.
A cél olyan
Erdély létrehozása, ahol méltósággal lehet magyarként élni.
Ennek elengedhetetlen feltétele, hogy biztonságban tudja a magyar
közösség iskoláit és benne gyermekeit. Ehhez kapcsolódóan
Borbély László kifejtette, hogy mindezt akkor lehet sikeresen
elérni, hogyha a Szövetség képviselői ott vannak Bukarestben és
mindent megtesznek az érdekérvényesítésért. Példaként
kiemelte az egyházi iskolák épületeinek európai uniós
támogatásokból való felújítását, amelyre eddig pályázni
lehetett, mostanra azonban visszavonták ezt a típusú pályázási
lehetőséget.
Idén
többször kellett megtapasztalnia a magyar embereknek, hogy azokat a
vezetőiket, akik elszántan, kemény munkával küzdenek
közösségükért, hatósági vizsgálódással próbálják
eltávolítani tisztségükből. Ezek a törekvések az erdélyi
magyar közösség egésze ellen irányulnak. „Ha
most otthon maradunk, mi veszítünk, és ők győznek. December
11-én az összefogás és a gyanakvás között választunk. A
biztonság és a félelem között. Gyermekeink jövője vagy
nagyszüleink szomorú emlékei között!” –hangzott
el a beszélgetésen.
A est folyamán
az is felmerült, hogy milyen álmai vannak még a most leköszönő
Borbély Lászlónak: egy versesten dolgozik régi barátaival.